AdBlue Depo Kapağı 40 mm

AdBlue Depo Kapağı 40 mm

36,58₺
Kdv Hariç: 31,00₺
Marka Ertech
Ürün Kodu: DK1170
Stok Durumu: Tükendi

Genel Bakış

Orijinal tip AdBlue depo kapağı sağ...

Ödeme Seçenekleri

payment

KamyonAksesuar.com'da bilgileriniz güvendedir. Ödeme sırasında kişisel ve kart bilgileriniz 3. kişiler tarafından kesinlikle görünmemektedir.

Orijinal tip AdBlue depo kapağı sağlam plastik gövdeye sahiptir.
İki tırnaklı modeldir, 40mm çapında Adblue depolara uygundur, ürünün dış çapı 6.5cm dir.
Sızdırmaz contası uzun ömürlüdür.
Kilit üzerinde toz kapağı bulunmaktadır, bu sayede anahtar girişi dış etkenlere karşı konunaklıdır.

Kullanıldığı Araçlar 

  • Mercedes
  • Man
  • Daf

OEM Numaraları 

  • MERCEDES 0004702705
  • DAF 1742568
  • MAN 81.15402.6027
 

AdBlue nedir?

AdBlue zehirli ve yanıcı olmayan %32,5 sulu üre çözeltisidir. Bu ürün aynı zamanda Sulu Üre Çözeltisinin (Aqueous Urea Solution) kısaltması olan AUS 32 olarak da bilinir. Özellikle egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme (SCR sistemi) takılı olan dizel motorlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Nasıl çalışır?

AdBlue nitrojen oksitlerin (NOX) zararlı emisyonlarını azaltmak için katalitik konvertör içindeki egzoz gazlarının içine enjekte edilir. Bu da Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 emisyon normları ile ilişkili olmasını sağlar. Egzoz gazlarına AdBlue enjekte edilmesi bir amonyak çözeltisi (NH3) ve karbon dioksit (CO2) içinde bulunan üre oluşmasını sağlar. Tüm bunlar yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Ardından amonyak (NH3) dizel yanmalarında oluşan nitrojen oksitlerle (NOX) reaksiyona girer. Kimyasal reaksiyon sonucu egzozdan zararsız bir şekilde nitrojen (N2) ve su buharı (H2O) çıkar. Bu süreç seçici katalitik indirgeme (SCR) olarak adlandırılır.

Ek özellikler

Dökülme noktası -11,5°C olup sınırsız bir şekilde sürekli olarak yeniden eritilerek kullanılabilir. 20°C\'de AdBlue yoğunluğu 1087 - 1093 kg/m3\'tür. Güçlü aşındırıcı özelliklere sahip olduğundan renkli metaller, çeşitli plastiklerle temas etmemelidir.

Ayrı bir deposu olan AdBlue katkı maddesinin dozajı kontrol ünitesine göre tamamen otomatik olarak uygulanır. Euro 4 standartları söz konusu olduğunda AdBlue katkı maddesinin miktarı tüketilen yakıtın yaklaşık %3-4 oranında olurken Euro 5 için emisyon %5 ile 7 arasındadır. Belirli durumlarda AdBlue mazot tüketimini %7\'ye varan oranlarda azaltarak EURO 4 ve Euro 5 standartlarınca araçlarda söz konusu olan yüksek kurulum maliyetlerini kısmen de olsa dengeler.

Bir karşılaştırma yapabilmesi için AdBlue kullanan 35 yeni araç SCR sistemi olmayan 10 yaşındaki eski bir aracın çıkardığı katı madde ile aynı miktara sahiptir. AdBlue kullanan 7 araç, günümüzün modern biraracıyla aynı miktarda nitrojen oksit salınımı yapar.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Doğrulama
Etiketler: AdBlue Depo Kapağı